Nasze wymarzone auto znaleźliśmy w Wielkiej Brytanii. Sama procedura sprowadzenia samochodu nie jest zbyt skomplikowana, ale warto wiedzieć, jakie dokumenty będą nam niezbędne, by moc je zarejestrować w Polsce.
Jako pierwsza wymaga wypełnienia część dokumentu logbook albo V5C, czyli angielskiego dowodu rejestracyjnego dotyczącą nabywcy i należy odesłać ja do tamtejszego urzędu DVLA (zajmuje się rejestracją pojazdów). Nowy dowód rejestracyjny jest przesyłany listem zwykłym na wskazany adres. Można pominąć ten etap prosząc bezpośrednio sprzedającego o przekazanie dowodu, w celu rejestracji w Polsce. Niezbędna jest dwujęzyczna umowa kupna-sprzedaży. Po zakupie auta, należy je wyrejestrować w Wielkiej Brytanii. Można to zrobić za pośrednictwem poczty.
Każde auto można sprowadzić do kraju dwojako – albo nim jadąc (na kołach), albo na lawecie. Druga opcja wymaga mniejszej ilości dokumentów i nie jest tak czasochłonna. W przypadku podróży kupionym samochodem należy wykupić ubezpieczenie dla kierowcy, koniecznie trzeba mieć także komplet dokumentów potwierdzających, że auto jest uprawnione do poruszania się po drogach (przegląd techniczny, podatek drogowy TAX, a na terytorium Polski także OC, choć z tym warto zaczekać, aż przełożymy kierownicę na lewą stronę).
Następnie, będąc w kraju, należy opłacić podatek akcyzowy w urzędzie celnym(obowiązują dwie stawki podatku: dla aut o pojemności silnika do 2000 cm 3,1 %, a powyżej – 18,6% od ceny auta zawartej na umowie). Nie można zapomnieć o wypełnieniu formularza VAT 24 w urzędzie skarbowym. Mimo zwolnienia z opłacania podatku, złożenie zeznania jest obowiązkowe.
Jako ostatnie, z kompletem dokumentów, odwiedzamy starostwo powiatowe w celu rejestracji pojazdu. W wydziale komunikacji konieczne będzie uregulowanie opłat w wysokości 940 zł (opłata ekologiczna, na rzecz miasta i za wydanie tablic) i okazanie ważnego OC. Urzędnik sprawdzi komplet dokumentów, tj.
– angielski dowód rejestracyjny – V5
– umowę kupna-sprzedaży
– tłumaczenia
– VAT 24
– opłaconą akcyzę
– opinię rzeczoznawcy PZMot – potwierdzającą , że auto spełnia polskie przepisy
– pełny przegląd techniczny auta – z zaznaczeniem, że spełnia polskie przepisy
– należy zdać tablice rejestracyjne
– wypełniony wniosek do rejestracji.
Po przejściu tych procedur pozostanie nam już tyko cieszyć się nowym autem i bezpieczna jazdą.