Jak przedłużyć żywotność opon?

Zakup opon to niemała inwestycja. Choć co sezon przysięgamy sobie, że następnym razem zakupimy komplet nowego ogumienia to zawsze brakuje na to pieniędzy. Warto zdać sobie jednak sprawę, że opony jako jedyne mają styczność z nawierzchnią. Nieważna jest już nawet pora roku, kiedy to mijając ostry zakręt możemy spowodować wypadek właśnie przez przestarzałe opony, które przecież tracą z każdą jazdą swoje parametry. Aby nasze opony wytrzymały jak najdłużej poniżej przedstawimy 3 sprawdzone sposoby na to jak przedłużyć ich żywotność:

Rozważna jazda

Zbyt agresywna jazda prowadzi do szybkiego zużycia opon. Jednakże nad tym zapanować możemy od zaraz. Wystarczy, że nie będziemy gwałtownie hamować i ruszać z piskiem. Opony na takie sytuacje są bardzo wrażliwe. Starajmy się doprowadzić do tego, by nasza jazda była możliwie jak najbardziej umiarkowana. Chcesz mieć pewność co do stanu swojego ogumienia? Co pewien czas warto skontrolować niektóre sprawy jak np.: geometria zawieszenia, zbieżność kół. Jeśli w którymś z tych dwóch przypadków dostrzeżemy niewłaściwą pracę możemy być pewni, że żywotność naszych opon znacząco spadnie. Mając taką możliwość sprawdzajmy regularnie także stan amortyzatorów.

Zachowanie prawidłowego ciśnienia

Ciśnienie w oponach naszego auta powinno dostosowywać się do takich okoliczności jak:
– rozmiar opon;
– obciążenie samochodu;
– prędkość.

Skąd możemy jednak wiedzieć jakie ciśnienie powinno być w oponach? Te granice ustanawia producent pojazdu. Instrukcja obsługi auta to prawdziwa skarbnica wiedzy, z której warto aktywnie korzystać. Poza tym z pewnością mogliśmy słyszeć o tym, że im warunki są gorsze, tym ciśnienie w oponach powinno być większe. Przy czym wszystko powinno być cały czas utrzymywane standardach wytyczonych przez producenta pojazdu.

Jeżdżąc na oponach o przesadnie niskim ciśnieniu możemy doprowadzić do jej szybkiego zużycia. Opony możemy uszkodzić podczas każdego obrotu, ponieważ następuje duży nacisk na boki. Temperatura się podwyższa i to prowadzi do jej osłabienia.

Jeżdżąc na oponach o przesadnie wysokim ciśnieniu również narażamy ją na szybkie wyniszczenie. Czego możemy się spodziewać podczas takiej jazdy:
– znacznie pogorszenie prowadzenia pojazdu;
– obniżony komfort jazdy.
Jakby tego było mało poprzez takie zachowanie możemy doprowadzić do uszkodzenia zawieszenia.

Dbanie o boki opon

I na koniec pozostawiamy kwestię, która przez kierowców pomijana jest notorycznie – zupełnie nie dbamy o boki opon. Uważamy, że są one o wiele mniej ważne niżeli pas czołowy ogumienia. A to nieprawda! Są one o wiele mniej wytrzymałe. Stąd też niektórzy kierowcy pożyczając auto nie mogą patrzeć jak ich pojazd podczas parkowania obija opony o krawężniki i inne przeszkody. To nie tylko niebezpieczne, ale prowadzi do zniszczenia opony. A dodajmy, że uszkodzony bok opony nie da się naprawić.

Zakup nowych opon nie musi ograniczać się do ich użytkowania tylko przez jeden sezon. Owszem, ważne jest to jakiej klasy ogumienie kupujemy. Ale równie duży wkład w ich żywotność mamy my sami. Dlatego też chcąc maksymalnie przedłużyć ich pracę stosujmy się do powyższych porad, dzięki którym nasze opony będą charakteryzowały się dobrym stanem przez dłuższy czas.

Zostaw komentarz

KREDYT SAMOCHODOWY SANTANDER